| Processor | Intel Core i7-13700H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 inch FHD 165Hz Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3060 Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 16GB DDR5 4800MHz RAM | |
| Memory | 512GB PCIe M.2 SSD | |
| Battery | 6-Cell 86WHr (Integrated) battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Dell Alienware M15 13th Gen |
|---|---|
| Model | Alienware M15 13th Gen |
| Price | Tk 203,171 |
| Brand | Dell |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Killer AX 1675i |
|---|
| Display Type | FHD 165Hz 3ms with ComfortView Plus, NVIDIA G-SYNC and Advanced Optimus |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inch |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | Height (rear): 0.81 (20.60 mm) Height (front): 0.51 (12.90 mm) Width: 14.02 (356.2 mm) Depth: 10.73 (272.50 mm) |
|---|---|
| Body Weight | Lowest weight: 5.34 lbs (2.42 kg) |
| Body Color | Dark Side of the Moon |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-13700H |
| Ram | 16GB DDR5 4800MHz |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB PCIe M.2 SSD |
| Battery Type | (Integrated) battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 6-Cell 86WHr |
| Battery Backup | Up To 12 Hrs |
| Audio | Stereo speakers, 2.5 W x 2 = 5 W total Realtek ALC3254 |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Killer AX 1675i |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | 1 USB Type-A 3.2 Gen 1 5Gbps Port 1 USB Type-A 3.2 Gen 1 5Gbps Port with Powershare 1 Type-C port (Includes Thunderbolt 4, USB 3.2 Gen 2, Display Port 1.4, and Power Delivery (5V/3A) capabilities) 1 USB Type-A 3.2 Gen 1 1 Power DC In 1 RJ-45 Killer E3100 2.5Gbps Ethernet port 1 Global headset jack |
Great laptop, battery life is ok.
Display: 16.0 Inch WUXGA Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: 4-cell 73Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Pop OS 22.04 LTS
Battery: 6 cell 80Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch Display
Processor: AMD Ryzen 9 7945HX Processor
RAM: 32GB DDR5 5200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cell (99.9Whr) Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD LED Display
Processor: Intel Core i5-1345U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long Life Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inches Full HD IPS 144 Hz Display
Processor: Intel Core i7-10875H Processor
RAM: 32GB DDR4 2666 MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Changeable 62 Wh Li-Ion-Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED IPS Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 16GB DDR4-3200 Crucial RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: Changeable Li-poly battery with 53 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED IPS Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: Changeable Li-poly battery with 53 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS LED Display
Processor: AMD Ryzen 7 Pro 6850U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 6-cell 68Whr Lithium-Ion battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 13.3 inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 Pro 6850U Processor
RAM: 32GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 54.7Wh Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 inch WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-13700K Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell Li-Polymer, 80Wh battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →